Писма Андрији

{gallery}razno/biblioteka/jun15{/gallery}

У среду 3. јуна 2015. године ученици VI-3 ОШ „Михајло Пупин“ су обрадовали своје вршњаке драмском обрадом делова књиге Наде Кљајић, учесника манифестације Доситејево перо 2014, за књигу Писма Андрији.
Налети одраслости и озбиљности коју нам живот намеће, по Радовану Влаховићу, су садржај писама једанаестогодишњег Анђелка свом старијем брату Андрији.
По Славиши Крстићу, све догодовштине из књиге јасно говоре да живот не застаје како би постављао питања и чекао одговоре на њих, већ тражи да се ситуације и проблеми решевају у ходу, на незаустављивом и бескрајном путу који представља одрастање у смислу непрестаног надрастања самог себе, сазревање и постајање човеком.
Писмо је искрена исповест, моменат приватности и потпуне отворености каквог нема у свакодневном говору, путовање у бескрај, сведочанство времена писца писма, свет емотивне слободе, специфичан контакт са другом особом.
Писма књиге су различите садржине. Да у љубави не постоје правила Анђелка уверава Цана, лепе косе и лица са безброј ситних очаравајућих пегица.
Кућни љубимци су забавни, друштвени и нису превише захтевни, па и маче Анђелка Грицко.
Кловн,  јарке, веселе боје, разиграна светлост, осликани зидови, акробате, мађионичари, жонглери, животиње у циркусу увесељавају људе.
Сладолед је радост лета деци. Анђелко од зарађених пара од окопавања кукуруза купује сладолед.
Анђелко се обрадовао палачинкама са пекмезом од шљива које му је Цана донела, а које он много воли.
Ускрс и Божић сваке године просветљују дух човеку и развијају личност пламеном љубави и светлошћу истине (као бадњак).
Ученици петог и седмог разреда су илустровали делове књиге. Наставник ликовне културе  Милош Филиповић је изабрао најомиљенији, а то је рад Марије Милисављевић V-4.
Ученици који су учествовали у манифестацији Доситејево перо 2014  су добили по књигу од Пријатеља деце Земуна.

Јелена Стевановић