Трећа додела Награде младе публике Европске филмске академије у Београду

{gallery}razno/nesa{/gallery}

Трећа додела Награде младе публике Европске филмске академије (European Film Academy Young Audience Award) oрганизује се истовремено у 16 европских градова.

Европски дан младе филмске публике – 4. мај, се по трећи пут обележава у Европи. Београд један од 16 европских градова који је ове године гласао за награду младе публике, а организатори тог програма у нашој земљи су Филмски центар Србије и Културни центар Београда. Наша школа је имала част да буде део ове манифестације.

Као што само име награде каже, деца имају одлучујућу улогу у њеној додели јер сами, својим гласовима одлучују ко ће понети овај трофеј.

Млада публика, узраста од 12 до 14 година, има прилику да истовремено у свих шеснаест градова види три филма која је номиновала Европска филмска Академија: Такмичење (MGP Missionen) у режији Мартина Миехе-Ренарда, Данска, Кајање (Spijt!) у режији Давеа Шрама, Холандија, и Коњ звани Олуја (Ostwind) у режији Катје вон Гарниер, Немачка. Програм се одвијао у Дворани Културног центра Београда, Коларчева 6.

Млади филмофили су провели цео дан у Дворани Културног центра Београда – одгледали пажљиво сва три филма, дискутовали о њима уз помоћ младог редитеља Стефана Арсенијевића, а на крају свега тога, млада публика је гласала за свог фаворита.

Резултате гласања овог великог и правог европског жирија саопштавају млади гледаоци-презентери, а један од двоје ученика изабраних за тај задатак био је наш ученик Милош Вујичић.

Свих 16 европских градова било је повезано видео везама преко интернета и стим путем суи з сваког града саопштени резултати организаторима у Ерфурту (Немачка), седишту једног од најзначајнијих филмских фестивала за младе, у коме је на крају дана додељена награда победничком филму. Победио је филм “Кајање” у режији Давеа Шрама, Холандија.

О самој манифестацији могуће је сазнати нешто више на страници www.europeanfilmawards.eu

Београдски жири чине ученици београдских основних школа: 14. Октобар – Барич, Алекса Шантић – Калуђерица, Бранко Ћопић – Видиковац, Бранко Радичевић – Батајница, Деспот Стефан Лазаревић – Миријево,

Иван Милутиновић – Вишњица, Михајло Пупин – Нова Галеника, Павле Савић – Миријево, Скадарлија – Стари град, Стеван Синђелић – Коњарник, Змај Јова Јовановић – Браће Јерковић.

Реализатори ове активности су наставници Милена Митић и Небојша Петровић.