“Чајник Жилберовог прадеде”

У уторак 8. фебруара 2011. године Основну школу „Михајло Пупин“ је посетила госпођа Гордана Здјелар, писац књиге „Чајник Жилберовог прадеде“, добитник награде „Доситејево перо“ за 2010. годину.

Доситеј Обрадовић је филозофијом рационалног просветитељства и расуђивања приближио Србију Европи и свету. Покренуо је нове културне тековине. Био је први министар просвете.

Мишљења ученика су пресудна за добијање награде, те је „Доситејево перо“ резултат дечије критике.

Ученици другог, трећег и четвртог разреда су разговарали са писцем у свечаној сали школе. Пошто су прочитали књигу занимало их је зашто писац воли пролеће и Француску. Госпођа Гордана је одговорила да воли светлост, бујање и рађање.Књижевница је нагласила да пише када осети надахнуће. Користи компјутер. Она је дете новог доба.

Пуно је путовала. Утиске и искуства са путовања оживљава у својим реченицама.

Поручила је деци да читају књиге. Њене омиљене књиге су књиге садашње обавезне лектире за основну школу.

Ученици су нацртали и по један чајник. Књижевница је изабрала најбоље нацртан. То је дело Вање Поповић из IV-2.

Ученици који су били чланови дечијег жирија за награду „Доситејево перо“ добили су по књигу од Пријатеља деце Земуна.

„Будите срећни што сте у овој школи“, на крају је рекла госпођа Гордана Здјелар.