Снежна краљица

{gallery}razno/biblioteka/sneznakraljica{/gallery}

У уторак 16. децембра 2014. године ОШ „Михајло Пупин“ је посетила госпођа Гордана Малетић, учесник манифестације Доситејево перо 2014 с књигом Снежна краљица (према оригиналу Ханса Кристијана Андерсена написала Гордана Малетић).

Ученици III-2 су представили књигу.

У бајци Снежна краљица анђели нису дозволили да парчићи огледала ђавола завладају светом.

Комадић огледала у оку дечака Каја је учинио своје. Кај је почео необично и ружно да се понаша.

Дошла је зима. Снег је донео радост деци (санкање, грудвање). Кај заведен лепотом прилике умотане у бело крзно на санкама које су летеле притрчао им је и привезао своје мале санке за њих. Снежна краљица је примила Каја у своје санке.

Девојчица Герда је плакала за Кајем. Кренула је да га тражи.

Успела је да дође до дворца Снежне краљице. Тамо је Герда видела Каја. Обоје заиграше од радости. Послагали су комадиће леда у слагалицу и прочитали реч: вечност. Снежна краљица им више није могла ништа.

Вечност је свеукупност времена, без почетка и краја. Сваки дан носи у себи Вечност.

Духовни квалитети који Вас уводе у воз вечности су храброст, одважност, интегритет срца, жеђ за истином, самосавлађивање (разум изнад жеља), глад за мудрошћу и жеља да служите другима.

Ученици четвртог разреда су илустровали делове књиге. Писац је за најбољи цртеж изабрала рад Лазара Лилића из IV-2.

Ученици су разговарали с писцем. Госпођа Гордана је научила да чита и пише у петој години живота. Њена мама ју је упутила у чудесан свет речи и реченица. Писцу је омиљена књига Јована Јовановића Змаја Долазе нам ласте, омиљене бајке Пепељуга и Снежана, а омиљен јунак из књига Биберче.

Писац је убеђена да без читања нема писања.

Воли црвену боју, боју живота, љубави, радости…

Омиљени уметници су јој сликари.

Јелена Стевановић